Príroda

Nechajte sa vtiahnuť do podmanivého sveta najmenších veľhôr sveta, v ktorých Štrbské Pleso leží.

Nechajte sa vtiahnuť do podmanivého sveta najmenších veľhôr sveta, v ktorých Štrbské Pleso leží.

Tatranský Národní Park

TANAP

správa Tatranského národného parku
www.spravatanap.sk

Turistické chodníky v zime

Od 1. novembra do 15. júna prebieha vo Vysokých Tatrách sezónna uzávera. Jej dôvodom je okrem bezpečnosti turistov aj ochrana prírody, ktorá sa pripravuje na zimný odpočinok. Nedostatku možností pre turistiku sa však netreba báť - uzavreté sú najmä vyššie položené chodníky, sedlá a štíty. Všetky vysokohorské chaty a chodníky vedúce k nim sú otvorené celoročne - s výnimkou Chaty pod Rysmi.


Štrbské Pleso je súčasťou Tatranského národného parku (TANAP) - najstaršieho národného parku na Slovensku. Je potrebné rešpektovať prírodu a jej rytmus, aby sme príbeh tatranskej fauny a flóry zachovali pre ďalšie generácie.


Na jar sa v Tatrách všetko prebúdza. Zelenajú sa vysokohorské lúky, sviežosťou voňajú lesy, horské potoky a rieky sú plné vody z roztopeného snehu. Zo zimného spánku sa prebúdza medveď aj svišť, v korunách stromov štebocú vtáky.

Slnko sa postupne čoraz silnejšie opiera do skalných brál a roztopí väčšinu snehu. Leto pozýva do hôr najviac turistov. Netreba však zabúdať, že v lesoch a na skalách nie sme sami. Tieto miesta sú prirodzeným prostredím množstva živočíchov a rastlín. Trávnaté svahy sú pokryté pestrofarebnými horskými kvetmi. Svet objavujú mláďatá srny či zvedavé vĺčatá.

Na jeseň sa dni postupne krátia, v dolinách sa prevaľuje hmla a lesy sa začnú farbiť. Nastáva obdobie jelenej ruje. Do hôr prichádza zima - trvalá snehová pokrývka zahalí Vysoké Tatry v novembri.

Zimné obdobie sa v horách spája aj so sezónnou uzáverou vysokohorských chodníkov. Jej dôvodom je okrem bezpečnosti turistov aj ochrana prírody, ktorá sa pripravuje na zimu. Medveď si nájde brloh, jelene sa sťahujú do podhoria, a kamzíkom sa začína ruja.

Najsilnejšie mrazy udrú v januári. Hory sa stíšia, sneh tlmí zvuk. Zvieratá zredukujú svoj pohyb, šetria energiu na koniec zimy. Prichádza jar a kolobeh sa opakuje.POMÔŽTE A PRISPEJTE AJ VY

Arolla Film v spolupráci s Nadáciou Aevis vytvoril špeciálny Nadačný fond Arolla, ktorý finančne podporuje záujmové skupiny občanov, mimovládne neziskové organizácie, občianske iniciatívy, samosprávy alebo jednotlivcov, ktorí sa aktívne angažujú v ochrane divokej prírody. Veríme, že vyzbierané peniaze pomôžu rozširovať územia skutočnej divočiny.Odporúčame

Spoločnosť Arolla Film bola založená v roku 2009, aby prostredníctvom filmu Strážca divočiny a knihy Posledná pevnosť prispela k ochrane Tichej a Kôprovej doliny v Tatrách. Povzbudení úspechom prvého projektu sme sa rozhodli pokračovať ďalej. Vo všetkých ďalších projektoch sa snažíme prostredníctvom autentických záberov sprostredkovať naše nadšenie pre divokú prírodu širokej verejnosti a prispieť k ochrane konkrétnych území divokej prírody.

Kúpte si

mohlo by vás zaujímať

Turistické informačné centrum
turistické a destinačné informácie Štrbské Pleso

ŠTRBSKÉ PLESO marketing
spolupráca, destinačné info, web

Informačné centrum lanovky Štrbské Pleso
informácie k lanovkám, vlekom, GOPASS karte

Novinky priamo do vašej e-mailovej schránky?

© Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry. Všetky práva vyhradené
Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.