Zo Štrbského Plesa do Mengusovskej doliny a späť

Poldenná túra s jednoduchou orientáciou vedúca po dobrých cestách

Dlžka trasy
10,2 km
Časová náročnosť
3:00 h
Typ
Sezona

Nenáročná poldenná túra s jednoduchou orientáciou vedúca po dobrých cestách a turistických chodníkoch.

Vyrážame

Od hotela Patria pri Štrbskom plese sa vyberieme po červenej turistickej značke Tatranskou Magistrálou. Prejdeme potok Mlynica a začneme mierne stúpať lesným porastom až na zalesnený Trigan (1 481 m n. m.). Ďalej pokračujeme riedkym porastom až k odbočke zimnej cesty (1 525 m n. m.), odkiaľ  pokračujeme po červenej. V čase snehovej prikrývky je tento úsek po Popradské pleso uzavretý. V prípade, že sa na Popradské pleso vydávame v zimnom období, pôjdeme od rázcestia po zelenej.

Popradské pleso

Od rázcestia sa vinie chodník ešte krátko lesom, potom otvoreným terénom po úbočí Patrie až k mostu cez Hincov potok, odkiaľ sa po chvíli dostaneme k rázcestiu nad Popradským plesom, odtiaľ kúsok po asfaltovej ceste k Chate pri Popradskom plese.

Mengusovská dolina

Pokračujeme hore lesnou cestou, neskôr kosodrevinou do Mengusovskej doliny. Mengusovská dolina je rozľahlá a turisticky príťažlivá dolina na juhu Vysokých Tatier. Jej vody vytvárajú riečku Poprad. V strede doliny sa nachádza už spomínané Popradské pleso. Pri ňom sa dolina člení na Zlomiskovú na severovýchode a samotnú Mengusovskú na severozápade. Celková dĺžka doliny je 8 kilometrov. V závere Mengusovskej doliny sa nachádza Veľké Hiincovo pleso, najväčšie a najhlbšie na slovenskej strane Tatier.

Náš tip

Spiatočnú cestu si môžeme spestriť návštevou Symbolického cintorínu (1 525 m n. m.), pietneho miesta v limbovom háji. Malé upozornenie - žlto značený chodník je od 1.11. do 15.6 uzavretý.

Návrat

Na Štrbské Pleso sa vraciame rovnakou trasou, alebo môžeme od Popradského plesa sledovať chodník, ktorý lemuje jeho breh až po juhovýchodný cíp jazera, kde sa stáča doprava a na krátkom úseku pokračuje vedľa potoka vytekajúceho z plesa. Následne od rázcestia nás niekoľko krátkych serpentín privedie k Symbolickému cintorínu, pietneho miesta v limbovom háji.

Cez most prekročíme potok a napojíme sa tak na cestu, ktorá nás bude viesť späť na Štrbské Pleso dolu Mengusovskou dolinou. Po modrej značke sa pohodlne dostaneme na križovatku ciest povyše zastávky Tatranskej elektrickej železnice Popradské pleso.

Na križovatke teraz odbočíme doprava na asfaltovú cestu, ktorá sleduje trať železnice. Nasleduje mierne stúpanie po zalesnenom svahu. Na hlavnej ceste zídeme o trochu nižšie a po chodníku vedúcom popri severnom brehu Nového Štrbského plesa (1 315 m n. m.) sa zakrátko dostaneme na železničnú stanicu v Štrbskom Plese.

Túra z Hikeplannera
zobraziť na mape


Fotogaléria

6 fotografií

POISTENIE NA HORÁCH

V cene letných cestovných lístkov na lanovku nie je zahrnuté poistenie zásahov Horskej služby.

V cene skipassov je zahrnuté poistenie zásahov Horskej záchrannej služby na vyznačených lyžiarskych tratiach v stredisku, v ktorom skipassy platia. Poistenie je platné počas prevádzkových hodín strediska a v dňoch platnosti skipassu.

BEZPLATNÉ POISTENIE S TATRY CARD

Držitelia TATRY Card automaticky získavajú bezplatné poistenie Generali.

Turistické informačné centrum
turistické a destinačné informácie Štrbské Pleso

ŠTRBSKÉ PLESO marketing
spolupráca, destinačné info, web

Informačné centrum lanovky Štrbské Pleso
informácie k lanovkám, vlekom, GOPASS karte

Novinky priamo do vašej e-mailovej schránky?

© Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry. Všetky práva vyhradené
Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.