Zo Štrbského Plesa do Mlynickej doliny a späť

Nenáročná poldenná túra s bezproblémovou orientáciou.

Dlžka trasy
16 km
Stúpanie/klesanie
1050 m
Časová náročnosť
6:25 h
Typ
Sezona

Nenáročná poldenná túra s bezproblémovou orientáciou. Cestu pokojnou Mlynickou dolinou vám spestrí majestátny vodopád Skok aj viacero pôsobivých výhľadov.

Vyrážame

Túru začíname pri železničnej stanici na Štrbskom Plese (1 355 m n. m.), odkiaľ sa vydáme po asfaltke k skokanským mostíkom. Z tohto miesta pokračujeme po žlto značenom chodníku, ktorý nás dovedie do tichého prostredia Mlynickej doliny.

K vodopádu Skok

Dolinou stúpame po kamenistej ceste, ktorá sa postupne s pribúdajúcou výškou zúži na chodník. Strmšie úseky prekonáme serpentínami. Pomedzi majestátne smreky môžeme zazrieť a ak máme dobrý sluch aj započuť vodopád Skok.

Pokračujeme ďalej po žltej trase a vojdeme do pásma kosodreviny, kde si môžeme všimnúť aj veľký skalný útvar, nazvaný Kazateľnica. Za malú chvíľu sa ocitneme priamo pod vodopádom. Jeho majestátna vodná stuha padá vyše 25 metrov. Ide o jeden z najkrajších vodopádov. Padá zo skalného prahu vo výške 1 789 m n. m.

Od vodopádu k Štrbskému štítu

Obídeme ho zľava, po chodníku zabezpečenom fixnými reťazami. Následne vystúpime na plochú dolinovú terasu, kde nájdeme malebné Pleso nad Skokom (1 785 m n. m.). Toto horské jazero má rozlohou 0,74 ha a hĺbku 1,2 m. V minulosti sa zvyklo nazývať aj Mlynickým plesom. Z tohto miesta sa nám naskytne krásny výhľad na zubatý hrebeň Satana (2 422 m n. m.), ktorý sa odráža v zrkadle pokojnej hladiny plesa.

Na konci Mlynickej doliny nás privíta podmanivá pyramída Štrbského štítu (2 381 m n. m.), ktorý sa tu vypína. Opačný smer nám zase poskytne výhľad ponad Štrbské Pleso až na hrebene Nízkych Tatier.

Návrat

Na Štrbské Pleso sa vraciame po rovnakej trase.

Náš tip

Návrat si môžeme spestriť prehliadkou strediska s lyžiarskymi mostíkmi a návštevou vyhliadkových bodov na brehu Štrbského plesa.

Túra z Hikeplannera
zobraziť na mape


Fotogaléria

4 fotografia

POISTENIE NA HORÁCH

V cene letných cestovných lístkov na lanovku nie je zahrnuté poistenie zásahov Horskej služby.

V cene skipassov je zahrnuté poistenie zásahov Horskej záchrannej služby na vyznačených lyžiarskych tratiach v stredisku, v ktorom skipassy platia. Poistenie je platné počas prevádzkových hodín strediska a v dňoch platnosti skipassu.

BEZPLATNÉ POISTENIE S TATRY CARD

Držitelia TATRY Card automaticky získavajú bezplatné poistenie Generali.

Štrbské Pleso virtuálne

Turistické informačné centrum
turistické a destinačné informácie Štrbské Pleso

ŠTRBSKÉ PLESO marketing
spolupráca, destinačné info, web

Informačné centrum lanovky Štrbské Pleso
informácie k lanovkám, vlekom, GOPASS karte

Novinky priamo do vašej e-mailovej schránky?

© Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry. Všetky práva vyhradené
Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.