Zo Štrbského Plesa na Popradské Pleso a späť

Nenáročná túra, ktorá z väčšej časti vedie Tatranskou magistrálou.

Dlžka trasy
10,2 km
Stúpanie/klesanie
270 m
Časová náročnosť
3:00 h
Typ
Sezona

Nenáročná túra, ktorá z väčšej časti vedie Tatranskou magistrálou a je súčasťou Náučného chodníka Štrbské pleso - Popradské pleso - Hincovo pleso.

Vyrážame

Od hotela Patria pri Štrbskom plese sa vyberieme po červenej turistickej značke Tatranskou Magistrálou. Prejdeme potok Mlynica a začneme mierne stúpať lesným porastom až na zalesnený Trigan (1 481 m n. m.). Ďalej pokračujeme riedkym porastom až k odbočke zimnej cesty (1 525 m n. m.), odkiaľ pokračujeme po červenej. V čase snehovej prikrývky je tento úsek po Popradské pleso uzavretý. V prípade, že sa na Popradské pleso vydávame v zimnom období, pôjdeme od rázcestia po zelenej.

Popradské pleso

Od rázcestia sa vinie chodník ešte krátko lesom, potom otvoreným terénom po úbočí Patrie až k mostu cez Hincov potok, odkiaľ sa po chvíli dostaneme k rázcestiu nad Popradským plesom, odtiaľ kúsok po asfaltovej ceste k Chate pri Popradskom plese, kde sa môžete občerstviť. Chata je najnavštevovanejšou chatou s celoročnou prevádzkou vo Vysokých Tatrách. Na brehu jazera nájdeme aj Majláthovu chatu, ktorá bola vybudovaná ešte v rokoch 1879 - 1880. Odvtedy bola niekoľkokrát zničená požiarmi či snehom. Súčasná podoba stavby je výsledkom rekonštrukcie, ktorá bola dokončená v roku 2014, kedy bola chata dobudovaná a rozšírená.

Z týchto miest je krásny výhľad na jazero a okolité štíty. Chodník lemuje breh Popradského Plesa až po juhovýchodný cíp jazera. Tu sa stáča doprava a na krátkom úseku pokračuje vedľa potoka vytekajúceho z plesa. Popradské pleso je pomenované práve podľa rieky Poprad, ktorá cez neho preteká. Pleso má rozlohu 6,88 ha a hĺbku 17 metrov.

Náš tip

Návrat na Štrbské Pleso, si môžeme spestriť návštevou Symbolického cintorínu (1 525 m n. m.), pietneho miesta v limbovom háji. Malé upozornenie - žlto značený chodník je od 1.11. do 15.6 uzavretý.

Symbolický cintorín a návrat

Od Popradského plesa sa k Symbolickému cintorínu dostaneme po žltej značke. Na návrat na Štrbské Pleso môžeme použiť aj inú trasu ako tú, ktorou sme prišli. Prejdeme cez most ponad potok a napojíme sa na asfaltovú cestu, ktorá nás bude viesť dolu Mengusovskou dolinou. Cesta prechádza z väčšej časti lesom, okolité štíty sa občas ukazujú pomedzi stromy alebo na čistinách v hornom úseku. Po modrej značke sa pohodlne dostaneme na križovatku ciest povyše zastávky Tatranskej elektrickej železnice Popradské pleso.

Na križovatke teraz odbočíme doprava na asfaltovú cestu, ktorá sleduje trať železnice. Nasleduje mierne stúpanie po zalesnenom svahu. Na hlavnej ceste zídeme o trochu nižšie a po chodníku vedúcom popri severnom brehu Nového Štrbského plesa (1 315 m n. m.) sa zakrátko dostaneme na železničnú stanicu v Štrbskom Plese.

Túra z Hikeplannera
zobraziť na mape


Fotogaléria

6 fotografií

POISTENIE NA HORÁCH

V cene letných cestovných lístkov na lanovku nie je zahrnuté poistenie zásahov Horskej služby.

V cene skipassov je zahrnuté poistenie zásahov Horskej záchrannej služby na vyznačených lyžiarskych tratiach v stredisku, v ktorom skipassy platia. Poistenie je platné počas prevádzkových hodín strediska a v dňoch platnosti skipassu.

BEZPLATNÉ POISTENIE S TATRY CARD

Držitelia TATRY Card automaticky získavajú bezplatné poistenie Generali.

Turistické informačné centrum
turistické a destinačné informácie Štrbské Pleso

ŠTRBSKÉ PLESO marketing
spolupráca, destinačné info, web

Informačné centrum lanovky Štrbské Pleso
informácie k lanovkám, vlekom, GOPASS karte

Novinky priamo do vašej e-mailovej schránky?

© Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry. Všetky práva vyhradené
Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.